PL logo EN
Formularz zgłoszeniowy
Szukaj |
Film konkursowy
NEUROFIZJOLOGIA ARTYSTY W PERFORMANCE
Reż. VIOLA KUŚ
2017
PL
Reżyserka reprezentuje Fundację Artystyczno-Badawczą om - organizmy i maszyny w kulturze (FUNom).  W latach 2015-2017 zajmowała się ona eksperymentem "Neurofizjologia artysty w performance", którego była inicjatorką i koordynatorką. Badania odbywały się we współpracy m.in. z Laboratorium Neurokognitywnym Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii (ICNT) w Toruniu.  W 7 sesjach wzięło udział 18 artystów, z czego większość realizowana była na terenie CSW Znaki Czasu w Toruniu przy użyciu mobilnej aparatury pomiarowej.   Prezentowana na filmie sesja miała charakter pilotażowy i dotyczyła badań z wykorzystaniem funkcjonalnego Rezonansu Magnetycznego (fMRI). W tym pilotażu poszukiwany był paradygmat badawczy, który wskazałby różnicę w neuroobrazowaniu podczas przywoływania w pamięci zrealizowanego performance. Artystka Aleksandra Sojak-Borodo podczas badania była bodźcowana za pomocą fragmentów obrazu wideo z performance z 2007 pt.:”Próżnia”, a także z wykonywanych czynności, które przypominały gesty czy ruchy podobne do tych podczas akcji. Fragmenty filmów w kilku sekundowych powtarzających się sekwencjach odtwarzane były badanej w Rezonansie Magnetycznym za pomocą specjalnych gogli.   Violka Kuś wł. Violetta Maria Kuś (ur. 1973) - absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Twórczyni „nadproduktywnej” myśli realizowanej i badanej w sztukach wizualnych. W archeologii mediów i obyczaju zachowań i w historycznych tekstach źródłowych próbuje odkrywać nowe obszary tożsamości i relacji międzyludzkich i maszyn. Eksploruje własny umysł, wchodząc w różne role – archiwistki, etnografki, historyczki, futurolożki czy badaczki ludzkiego mózgu – i odtwarzając je w formie performance unistycznego (drugoplanowego).      
Czytaj więcej
Pokazy konkursowe
1. Veronika Akopova & Florian Goralsky, Rand(), 2018 
2. Thomas Barbarisi, fsociety ep. 3: "IA", 2017 
3. Przemyslaw Branas, Untitled, 2017 
4. Ilaria Di Carlo, The Divine Way, 2018 
5. Natalie-Anne Downs, LIMBO, 2018 
6. Francisco Gonzalez-Rosas, Dating for Export, 2019 
7. Barbara Gryka, Architektura od Środka, 2019 
8. Izabela Koczanowska, Gluttony, 2018 
9. Antonina Konopelska, Libertango, 2018 
10. Viola Kuś, Neurofizjologia artysty w performance, 2017 
11. Marlene Millar & Philip Szporer, Bhairava, 2017 
12. Piotr Szatyłowicz & Michał Mioduszewski, Perspektywa / Człowiek, 2017 
13. Igor Shin Moromisato, the headless Gatherer, 2019 
14. Luis Nava & Patricia Siller, Janet40 Reel, 2019 
15. Bogdan Obradovic, abusing my virtual body, 2018 
16. Irmina Rusicka, W zamieciach jaśniało nam słońce wolności, 2017 
17. Paulina Rutman, Humana, 2018 
18. Vitalii Shupliak, Double view, 2018 
19. Shashwati Talukdar, Space Dialogues, 2018 
20. Piotr Urbaniec, Echo, 2016
 
Czytaj więcej
Ludzie
  • Kurator 13 InOutFestivalu: Wojciech Zamiara
    Wojciech Zamiara (ur. 1960 r. Toruniu) – polski artysta współczesny, artysta interdyscyplinarny (twórca instalacji multimedialnych, performance i sztuki wideo), pedagog. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), dyplom uzyskał w Pracowni Grafiki prof. Cypriana Kościelniaka w roku 1986. W gdańskiej uczelni pracuje od 1986 r., obecnie na stanowisku adiunkt II stopnia. Prowadzi pracownię Wstęp do Intermediów w Katedrze Specjalności i Specjalizacji na Wydziale Rzeźby.
     
     
    Czytaj więcej
Festival IN OUT
Zapraszamy artystów wizualnych i filmowych do wzięcia udziału w otwartym międzynarodowym konkursie odbywającym się w ramach 13 edycji Festiwalu IN OUT. Jest on organizowany cyklicznie od 2005 roku przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku. Uczestnicy proszeni są o nadsyłanie prac wideo, eksperymentów, dokumentów oraz animacji odpowiadających na temat WIDEO/PERFORMENS.
 
Konkurs jest dwuetapowy: spośród prac nadesłanych do dnia 1 kwietnia 2019 roku jury wybierze 20 artystów, których prace zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu, oraz pokazane podczas przeglądów w CSW ŁAŹNIA w Gdańsku. Finaliści zostaną zaproszeni na festiwal do Gdańska.
 
Nagrody:
I nagroda: 5 000 PLN ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.
II nagroda: 4 000 PLN ufundowana przez CSW ŁAŹNIA.
Oprócz nagród przyznane zostaną również wyróżnienia honorowe.
 
 
Konkurs skierowany jest do pełnoletnich uczestników.
Czas trwania filmu: powyżej 1 minuty, maksymalnie do 20 minut.
Rok produkcji: praca nie powinna być starsza niż 3 lata.
 
 
Termin nadsyłania prac upływa 24 marca 2019 roku. Zapraszamy do wzięcia udziału! 
 
 
 
Regulamin:
 
Czytaj więcej
Następna edycja za:
-635 dni
Festival in out in news