PL logo EN
Formularz zgłoszeniowy
Szukaj |
Film konkursowy
NEUROFIZJOLOGIA ARTYSTY W PERFORMANCE
Reż. VIOLA KUŚ
2017
PL
Reżyserka reprezentuje Fundację Artystyczno-Badawczą om - organizmy i maszyny w kulturze (FUNom).  W latach 2015-2017 zajmowała się ona eksperymentem "Neurofizjologia artysty w performance", którego była inicjatorką i koordynatorką. Badania odbywały się we współpracy m.in. z Laboratorium Neurokognitywnym Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii (ICNT) w Toruniu.  W 7 sesjach wzięło udział 18 artystów, z czego większość realizowana była na terenie CSW Znaki Czasu w Toruniu przy użyciu mobilnej aparatury pomiarowej.   Prezentowana na filmie sesja miała charakter pilotażowy i dotyczyła badań z wykorzystaniem funkcjonalnego Rezonansu Magnetycznego (fMRI). W tym pilotażu poszukiwany był paradygmat badawczy, który wskazałby różnicę w neuroobrazowaniu podczas przywoływania w pamięci zrealizowanego performance. Artystka Aleksandra Sojak-Borodo podczas badania była bodźcowana za pomocą fragmentów obrazu wideo z performance z 2007 pt.:”Próżnia”, a także z wykonywanych czynności, które przypominały gesty czy ruchy podobne do tych podczas akcji. Fragmenty filmów w kilku sekundowych powtarzających się sekwencjach odtwarzane były badanej w Rezonansie Magnetycznym za pomocą specjalnych gogli.   Violka Kuś wł. Violetta Maria Kuś (ur. 1973) - absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Twórczyni „nadproduktywnej” myśli realizowanej i badanej w sztukach wizualnych. W archeologii mediów i obyczaju zachowań i w historycznych tekstach źródłowych próbuje odkrywać nowe obszary tożsamości i relacji międzyludzkich i maszyn. Eksploruje własny umysł, wchodząc w różne role – archiwistki, etnografki, historyczki, futurolożki czy badaczki ludzkiego mózgu – i odtwarzając je w formie performance unistycznego (drugoplanowego).      
Czytaj więcej
Pokazy konkursowe
1. Veronika Akopova & Florian Goralsky, Rand(), 2018 
2. Thomas Barbarisi, fsociety ep. 3: "IA", 2017 
3. Przemyslaw Branas, Untitled, 2017 
4. Ilaria Di Carlo, The Divine Way, 2018 
5. Natalie-Anne Downs, LIMBO, 2018 
6. Francisco Gonzalez-Rosas, Dating for Export, 2019 
7. Barbara Gryka, Architektura od Środka, 2019 
8. Izabela Koczanowska, Gluttony, 2018 
9. Antonina Konopelska, Libertango, 2018 
10. Viola Kuś, Neurofizjologia artysty w performance, 2017 
11. Marlene Millar & Philip Szporer, Bhairava, 2017 
12. Piotr Szatyłowicz & Michał Mioduszewski, Perspektywa / Człowiek, 2017 
13. Igor Shin Moromisato, the headless Gatherer, 2019 
14. Luis Nava & Patricia Siller, Janet40 Reel, 2019 
15. Bogdan Obradovic, abusing my virtual body, 2018 
16. Irmina Rusicka, W zamieciach jaśniało nam słońce wolności, 2017 
17. Paulina Rutman, Humana, 2018 
18. Vitalii Shupliak, Double view, 2018 
19. Shashwati Talukdar, Space Dialogues, 2018 
20. Piotr Urbaniec, Echo, 2016
 
Czytaj więcej
Ludzie
 • jury 2. etapu: Artur Tajber
  Artur Tajber (ur. 1953 w Stalinogrodzie, dzisiaj – Katowice) - aktywny na scenie międzynarodowej artysta intermedialny mieszkający w Krakowie, w Polsce. Studiował w PWSSP we Wrocławiu i ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Adama Marczyńskiego. Od połowy lat siedemdziesiątych zaangażowany w ogólnoświatowy ruch sztuki performance. Od tego czasu rozpoczął działalność organizacyjną, teoretyczną, publicystyczną, kuratorską i opozycyjną, oraz podróże na Zachód. Podczas stanu wojennego był jednym z założycieli formuły KONGER, grupy artystów performance. Członek (skarbnik) Komitetu Zakładowego NSZZ Solidarność Artystów Plastyków w Krakowie (1981-90), V-prezes ZO ZPAP w Krakowie (1990-1994) i przewodniczący Komisji Statutowej ZG ZPAP (1994-1996). Prowadził kilka galerii (galeria gt, Galeria Pryzmat) oraz wiele międzynarodowych projektów artystycznych i badawczych (m.in.: AKCJA, Territories Nomades, Fort Sztuki, TIMEMIT, MetaMuzeum…). Wystawiał i prezentował swój dorobek artystyczny w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, w Azji. W latach 1986-2007 był prezesem i jednym z animatorów Stowarzyszenia Fort Sztuki. Przez 25 lat (1982-2007) był pracownikiem Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Prowadził zajęcia, wykłady i prezentacje w kilku uczelniach w Polsce (m.in.: PJWSTK, UJ) i na świecie (m.in.: Kingston University, Illinois University, University of Ulster, Universite Laval, Bezalel Academy of Art and Design, Kentucky State University, University of Virginia…). Od roku 2008 prowadzi przedmiot „sztuka performance” na Wydziale Polonistyki UJ. Jest współautorem unikatowego programu dydaktycznego w zakresie intermediów. W roku 2001 założył Międzywydziałową Pracownię Intermediów w ASP w Krakowie, w roku 2007 został kierownikiem Katedry Intermediów, gdzie utworzył pierwszą w Polsce, dyplomującą Pracownię Sztuki Performance. W roku 2012 został pierwszym dziekanem Wydziału Intermediów ASP w Krakowie.
  Czytaj więcej
 • jury 1. etapu: krzysztof kornacki
  Prof. Krzysztof Kornacki - filmoznawca, pracownik Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w historii kina polskiego. Autor książek Kino polskie wobec katolicyzmu 1945-1970 (książka nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka), "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy ("Pióro Fredry" za Książkę Roku 2011); współredagował tomy Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie (2002) oraz Sacrum w kinie. Dekadę później (2013). Współzałożyciel i pierwszy prezes DKF UG "Miłość blondynki" oraz członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej "Panoptikum".
   
  Czytaj więcej
 • jury 2. etapu: Vahram Mkhitaryan
  Urodził się w 1977 roku w Erewaniu. Filmowiec, fotograf. W 2001 roku ukończył reżyserię filmów fabularnych na Wydziale Kultury Armeńskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego. Po studiach specjalizował się głównie w realizacji reklam społecznych jako reżyser, operator obrazu i scenarzysta. Do Polski pierwszy raz przyjechał w roku 2005 jako stypendysta Programu im. Lane’a Kirklanda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest absolwentem kursu fabularnego i kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2014 r. ukończył swój pierwszy niezależny dokument krótkometrażowy “Pieśń pasterza” oraz debiut krótkometrażowy-film fabularny “Mleczny brat”. Oba filmy były pokazywane w programach konkursowych na prawie 70 festiwali w Polsce i na świecie, gdzie zdobyły ponad 30 nagród i wyróżnień.
  W 2016 roku obronił tytuł doktora sztuki na ASP w Warszawie. Jest pracownikiem dydaktycznie naukowym na Wydziałe Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku.
   
  Czytaj więcej
 • jury 2. etapu: Julia Draganović
  Julia Draganović jest kuratorką sztuki współczesnej, której zainteresowania koncentrują się na nowych strategiach artystycznych. Kuratorowała wystawy w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, USA i na Tajwanie, w tym projekty kuratorskie Bologna Art First 2010 - 2012 oraz w Art Miami od 2009 roku. Draganović jest członkiem komitetów Galerii Zewnętrznej w Gdańsku (Polska), członek zarządu No Longer Empty, Nowy Jork i członek komitetu naukowego Mudam, Luksemburg. Jako członek-założyciel kolektywu kuratorskiego LaRete Art Projects odpowiada za Międzynarodową Nagrodę za Sztukę Partycypacyjną ogłoszoną przez Zgromadzenie Ustawodawcze włoskiego regionu Emilia-Romagna.
  Zajmowane przez Julię Draganović pozycje instytucjonalne obejmują dyrektora artystycznego Chelsea Art Museum New York (2005-2006) i PAN Palazzo delle Arti Napoli (2007-2009), Kunsthalle Osnabruck (2013-2019). Jej najnowszym stanowiskiem jest dyrektor Villa Massimo w Rzymie.
   
   
  Czytaj więcej
 • jury 1. etapu: wojciech zamiara
  Wojciech Zamiara (ur. 1960 r. Toruniu) – polski artysta współczesny, artysta interdyscyplinarny (twórca instalacji multimedialnych, performance i sztuki wideo), pedagog. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), dyplom uzyskał w Pracowni Grafiki prof. Cypriana Kościelniaka w roku 1986. W gdańskiej uczelni pracuje od 1986 r., obecnie na stanowisku adiunkt II stopnia. Prowadzi pracownię Wstęp do Intermediów w Katedrze Specjalności i Specjalizacji na Wydziale Rzeźby.
  Czytaj więcej
 • jury 1. etapu: honorata martin
  Honorata Martin- performerka, malarka, ukończyła Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotnie nagradzana między innymi w konkursie Gepperta, na Gdańskim Biennale Sztuki, w Plebiscycie "Polacy z werwą", "Pomorski Sztorm".Uzyskała także nominacje do nargody Splendor Gedanensis oraz Nagrody Miasta Gdańska dla młodych twórców kultury. W 2017 roku została laureatką prestiżowego konkursu dla młodych artystów organizowanego przez Narodową Galerię Sztuki Zachęta- Spojrzeń.  Inspiracją dla jej działań są zarówno osobiste przeżycia, jak i aktualne problemy społeczeństwa. 
  Czytaj więcej
Festival IN OUT
Zapraszamy artystów wizualnych i filmowych do wzięcia udziału w otwartym międzynarodowym konkursie odbywającym się w ramach 13 edycji Festiwalu IN OUT. Jest on organizowany cyklicznie od 2005 roku przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku. Uczestnicy proszeni są o nadsyłanie prac wideo, eksperymentów, dokumentów oraz animacji odpowiadających na temat WIDEO/PERFORMENS.
 
Konkurs jest dwuetapowy: spośród prac nadesłanych do dnia 1 kwietnia 2019 roku jury wybierze 20 artystów, których prace zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu, oraz pokazane podczas przeglądów w CSW ŁAŹNIA w Gdańsku. Finaliści zostaną zaproszeni na festiwal do Gdańska.
 
Nagrody:
I nagroda: 5 000 PLN ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.
II nagroda: 4 000 PLN ufundowana przez CSW ŁAŹNIA.
Oprócz nagród przyznane zostaną również wyróżnienia honorowe.
 
 
Konkurs skierowany jest do pełnoletnich uczestników.
Czas trwania filmu: powyżej 1 minuty, maksymalnie do 20 minut.
Rok produkcji: praca nie powinna być starsza niż 3 lata.
 
 
Termin nadsyłania prac upływa 24 marca 2019 roku. Zapraszamy do wzięcia udziału! 
 
 
 
Regulamin:
 
Czytaj więcej
Następna edycja za:
-407 dni
Festival in out in news