PL logo EN
Formularz zgłoszeniowy
Szukaj |
NEUROFIZJOLOGIA ARTYSTY W PERFORMANCE
Reż. VIOLA KUŚ
2017
PL
Reżyserka reprezentuje Fundację Artystyczno-Badawczą om - organizmy i maszyny w kulturze (FUNom). 
W latach 2015-2017 zajmowała się ona eksperymentem "Neurofizjologia artysty w performance", którego była inicjatorką i koordynatorką. Badania odbywały się we współpracy m.in. z Laboratorium Neurokognitywnym Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii (ICNT) w Toruniu. 
W 7 sesjach wzięło udział 18 artystów, z czego większość realizowana była na terenie CSW Znaki Czasu w Toruniu przy użyciu mobilnej aparatury pomiarowej.
 
Prezentowana na filmie sesja miała charakter pilotażowy i dotyczyła badań z wykorzystaniem funkcjonalnego Rezonansu Magnetycznego (fMRI). W tym pilotażu poszukiwany był paradygmat badawczy, który wskazałby różnicę w neuroobrazowaniu podczas przywoływania w pamięci zrealizowanego performance. Artystka Aleksandra Sojak-Borodo podczas badania była bodźcowana za pomocą fragmentów obrazu wideo z performance z 2007 pt.:”Próżnia”, a także z wykonywanych czynności, które przypominały gesty czy ruchy podobne do tych podczas akcji. Fragmenty filmów w kilku sekundowych powtarzających się sekwencjach odtwarzane były badanej w Rezonansie Magnetycznym za pomocą specjalnych gogli.
 
Violka Kuś wł. Violetta Maria Kuś (ur. 1973) - absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Twórczyni „nadproduktywnej” myśli realizowanej i badanej w sztukach wizualnych. W archeologii mediów i obyczaju zachowań i w historycznych tekstach źródłowych próbuje odkrywać nowe obszary tożsamości i relacji międzyludzkich i maszyn. Eksploruje własny umysł, wchodząc w różne role – archiwistki, etnografki, historyczki, futurolożki czy badaczki ludzkiego mózgu – i odtwarzając je w formie performance unistycznego (drugoplanowego).  
 
 
Następna edycja za:
-727 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news